Anatomical forceps 145mm form 40 serrated
Mechanic tweezers for the electronics technician made of polished nickel-plated steel
• heavy model
• straight - round - wide with teeth
• heavy model
• straight - round - wide with teeth
| Item no. | WL43277 |
| Model | 5-117 |
| Manufacturer | BERNSTEIN |
| Manufacturer article no. | 5-117 |
| Width | 85 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 30 g |
| Tip shape | broad straight round |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool material | steel |
| Tool length | 146 mm |
| Type of tweezers | anatomical tweezers |
| Tip shape (tweezers) | wide straight round |
| GPSR manufacturer data | BERNSTEIN Werkzeugfabrik Industriehof Trecknase 1 DE-42897 Remscheid www.bernstein-werkzeuge.de |