Claw hammer with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 700 g
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Claw hammer with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 700 g.
• Made of copper beryllium
• Claw hammers for driving in or extracting nails
• Two-component fibreglass handle
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Claw hammers for driving in or extracting nails
• Without sharp edges, to avoid sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
• Made of copper beryllium
• Claw hammers for driving in or extracting nails
• Two-component fibreglass handle
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Claw hammers for driving in or extracting nails
• Without sharp edges, to avoid sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
| Item no. | WL53279 |
| Model | NSB508-700-FB |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | NSB508-700-FB |
| Length | 332 mm |
| Width | 135 mm |
| Height | 36 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool material | amagnetic steel copperberyllium |
| Packaging dimensions | piece |
| Tape of hammer | Claw Hammer |
| Tool head weight | 0.7 kg |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |