Wire end ferrules with plastic collar, 18 mm, 6 mm², yellow, 100 pieces
For the reliable termination of fine stranded conductors, ferrules with plastic collar, crimping area 18 mm, cable 6 mm², yellow, 100 pieces from Knipex offer an excellent way of securing cable ends mechanically and electrically. The high-quality workmanship ensures consistent quality throughout the entire assembly process and significantly reduces the risk of incorrect connections. These wire end ferrules are therefore an ideal choice for use in switch cabinet construction, machine installation or industrial maintenance.
| Item no. | WL62126 |
| Model | 97 99 356 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 97 99 356 |
| Length | 120 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 20 mm |
| Length with packaging | 120 mm |
| Width with packaging | 175 mm |
| Height with packaging | 20 mm |
| Volume with packaging | 0.135 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 100 piece |
| Colour | yellow |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN 46228 |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 51 g |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Cable cross-section | 6 mm² |
| Crimping area | 18 mm |
| AWG | 10 |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |