ESD insert boxes with 2 divisions lengthwise
AUER Packaging's ESD insertable bin is the ideal solution for flexibly subdividing ESD Euro containers. It can first be filled and pre-picked with varying loads of initial parts and then combined with other insertable bins in the Euro container. A Euro container with basic dimensions of 60x40 cm can hold up to eight insertable bins.
• Electrically conductive material
• Grip rim for easy handling
• Stackable due to reinforced rim
• Variety of possible loading options
• Electrically conductive material
• Grip rim for easy handling
• Stackable due to reinforced rim
• Variety of possible loading options
| Item no. | WL62416 |
| Model | ESD EK 2/100 |
| Manufacturer | AUER |
| Manufacturer article no. | ESD EK 2/100 |
| Length | 563 mm |
| Width | 183 mm |
| Height | 100 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | black |
| Material | ESD PS (Electrically conductive polystyrene, 100 % reclaimed Conductive or dissipative) |
| Incl. battery | no |
| Typical leakage resistance | 10³ < 10¹⁰ Ohm |
| Net weight (manufacturer) | 343 g |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | AUER Packaging GmbH Am Kroit 25/27 DE-83123 Amerang www.auer-packaging.de |
Skip product gallery
Accessories
Support lid for Euro containers, 600 x 400 mm
Regular price:
€5.42
Available soon
Item No.
WL44014
Manufacturer No.
DE 64
ESD Euro container with hinged lid, black, 600 x 400 x 185 mm
Available soon
Item No.
WL25640
Manufacturer No.
ESD ED 64/17 HG
Variants from €25.44
Regular price:
€30.24
ESD Euro container with hinged lid, black, 600 x 400 x 235 mm
Available soon
Item No.
WL25639
Manufacturer No.
ESD ED 64/22 HG
Variants from €25.44
Regular price:
€31.80
ESD Euro container with hinged lid, black, 600 x 400 x 285 mm
Available soon
Item No.
WL25638
Manufacturer No.
ESD ED 64/27 HG
Variants from €25.44
Regular price:
€34.84
ESD Euro container with hinged lid, black, 600 x 400 x 335 mm
Available soon
Item No.
WL25637
Manufacturer No.
ESD ED 64/32 HG
Variants from €25.44
Regular price:
€35.36
ESD Euro container with hinged lid, black, 600 x 400 x 435 mm
Available soon
Item No.
WL25636
Manufacturer No.
ESD ED 64/42 HG
Variants from €25.44
Regular price:
€40.52
ESD support lid for Euro containers, conductive, 600 x 400 mm
Available soon
Item No.
WL25629
Manufacturer No.
ESD DE 64
Variants from €2.63
Regular price:
€6.76
ESD Euro container, black, 600 x 400 x 120 mm
Available soon
Item No.
WL25622
Manufacturer No.
ESD EG 64/12 HG
Variants from €10.97
Regular price:
€13.21
ESD Euro container, black, 600 x 400 x 170 mm
Available soon
Item No.
WL25621
Manufacturer No.
ESD EG 64/17 HG
Variants from €10.97
Regular price:
€15.58
ESD Euro container, black, 600 x 400 x 220 mm
Available soon
Item No.
WL25620
Manufacturer No.
ESD EG 64/22 HG
Variants from €10.97
Regular price:
€17.05
ESD Euro container, black, 600 x 400 x 270 mm
Available soon
Item No.
WL25619
Manufacturer No.
ESD EG 64/27 HG
Variants from €10.97
Regular price:
€19.91
ESD Euro container, black, 600 x 400 x 320 mm
Available soon
Item No.
WL25618
Manufacturer No.
ESD EG 64/32 HG
Variants from €10.97
Regular price:
€20.23
ESD Euro container, black, 600 x 400 x 420 mm
Available soon
Item No.
WL25617
Manufacturer No.
ESD EG 64/42 HG
Variants from €10.97
Regular price:
€25.48
Additional variants
ESD Euro container, black, 600 x 400 mm, various sizes
Regular price:
From
€10.97
Available soon
Model line
AUER ESD EG 600X400
Additional variants
ESD Euro container, black, 400 x 300 mm, various sizes
Regular price:
From
€6.05
Available soon
Model line
AUER ESD EG 400X300
Additional variants
ESD Euro container, black, 300 x 200 mm, various sizes
Regular price:
From
€4.85
Available soon
Model line
AUER ESD EG 300X200
Additional variants
ESD Euro container with hinged lid, black, 800 x 600 mm, various sizes
Regular price:
From
€60.82
Available soon
Model line
AUER ESD ED 800X600
Additional variants
ESD Euro container with hinged lid, black, 600 x 400 mm, various sizes
Regular price:
From
€25.44
Available soon
Model line
AUER ESD ED 600X400