LED segment ring light, amber (590 nm), working distance 18 mm - 150 mm (optimum 40 mm)
• Segment ring light RL1-40-S40 A
• amber (590 nm)
• working distance 18 mm - 150 mm (optimal 40 mm)
• Fine brightness control 0 - 100% with memory function
• amber (590 nm)
• working distance 18 mm - 150 mm (optimal 40 mm)
• Fine brightness control 0 - 100% with memory function
| Item no. | WL62753 |
| Manufacturer | STARLIGHT |
| Manufacturer article no. | 100-011950 |
| Height | 25 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | titanium |
| Colour | titanium |
| Material | anodized aluminium |
| Incl. battery | no |
| Light source | LED |
| Outer diameter | 44 mm |
| (Optimal) working distance | 40 mm |
| Number of LEDs | 16 |
| Working distance | 18mm - 150mm |
| Power cable length | 0.85 m |
| Colour of light | amber |
| Cable length | 1.4 m |
| Power consumption | 4 W |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | STARLIGHT Opto-Electronics Flachslander Straße 8 DE-90431 Nürnberg www.starlight-sl.de |