LED ring light, green (540 nm), working distance 30 mm - 150 mm (optimum 50 mm)
• Ring light RL2-50 G
• green (540 nm)
• Working distance 30 mm - 150 mm (optimum 50 mm)
• Brightness control 0 - 100% with memory function
• green (540 nm)
• Working distance 30 mm - 150 mm (optimum 50 mm)
• Brightness control 0 - 100% with memory function
| Item no. | WL62783 |
| Manufacturer | STARLIGHT |
| Manufacturer article no. | 100-010656 |
| Height | 25 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | titanium |
| Colour | titanium |
| Material | anodized aluminium |
| Incl. battery | no |
| Light source | LED |
| Outer diameter | 28 mm |
| Number of LEDs | 24 |
| Power cable length | 0.85 m |
| Colour of light | green |
| Cable length | 1.4 m |
| Power consumption | 5 W |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | STARLIGHT Opto-Electronics Flachslander Straße 8 DE-90431 Nürnberg www.starlight-sl.de |