Interchangeable blade slot for torque screwdriver with longitudinal handle 2.0mm (26228)
Increases your efficiency: very slim blade geometry especially well suited for hard-to-reach applications.
Application: For controlled screwing at specified torque.
Blade: High quality chrome vanadium molybdenum steel, through hardened, matt chrome plated.
Blade: Wiha ChromTop® blade tip guarantees maximum dimensional stability.
Blade: Color-coded grey.
Blade tip DIN ISO 2380-1.
• Blade thickness 1: 0.4 mm
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Slot 1: 2 mm
• torque value max (Nm): 0.4 Nm
• diameter hexagonal blade (mm): 4 mm
• Total length (mm): 175 mm
• Length blade visible: 42 mm
• with battery: No
Application: For controlled screwing at specified torque.
Blade: High quality chrome vanadium molybdenum steel, through hardened, matt chrome plated.
Blade: Wiha ChromTop® blade tip guarantees maximum dimensional stability.
Blade: Color-coded grey.
Blade tip DIN ISO 2380-1.
• Blade thickness 1: 0.4 mm
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Slot 1: 2 mm
• torque value max (Nm): 0.4 Nm
• diameter hexagonal blade (mm): 4 mm
• Total length (mm): 175 mm
• Length blade visible: 42 mm
• with battery: No
| Item no. | WL71989 |
| Alternative article name | 2859020 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 26228 |
| Length | 194 mm |
| Width | 35 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | Blade tip DIN ISO 2380-1. |
| Product series | 28590 |
| Gross weight (manufacturer) | 17.5 g |
| VDE | no |
| Screw type | slot |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Torque (max.) | 0.4 Nm |
| Blade width | 2 mm |
| Cutting thickness | 0.4 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |