Stereo microscope DZ.1600, binocular, EWF 10x/22, white
The modern DZ stereomicroscope is modular configured around a central zoom body. The DZ modular microsope - with his Extra Wide Field eyepieces, Plan Apochromatic 0.5x, 1x and 2x common objectives, the ergonomical stereo head with 0-35° inclined tubes, stand with incident and transmitted LED illuminations - belongs together with the Euromex D series, to the top stereomicroscopes of Euromex.
EYEPIECES
Pair of EWF 10x/22 mm eyepieces
HEAD
• Ergonomic binocular 0-35° tilting head
• Diopter ± 5 adjustment on both eyepieces
• Interpupillary distance from 55 to 75 mm
• Photo ports for one or two cameras
CENTRAL ZOOM UNIT
1:6.3 for total magnifications from 8 to 50x
COMMON MAIN OBJECTIVE
• Standard configurations are supplied with a 1x plan apochromatic Common Main Objective, working distance 78 mm.
• Other plan apochromatic Common Main Objectives 0.5x (working distance 126 mm) and 2x (working distance 33 mm) are also available.
• All optics have an anti-reflection coating for maximum light throughput and are anti-fungus treated
STAND
• Large ergonomic stand with ø 100 mm object plate and two object clamps
• Coaxial coarse and fine adjustment
ILLUMINATION of standard DZ.5040 STAND
• Transmitted and incident 3 W LED illuminations with a built-in 100-240 V power supply
• Both illuminators can be used simultaneously and the light intensities can be adjusted separately
PACKAGE CONTENT
• Supplied with power cord, dust cover, a spare fuse and user manual.
• All packed in a polystyrene box
EYEPIECES
Pair of EWF 10x/22 mm eyepieces
HEAD
• Ergonomic binocular 0-35° tilting head
• Diopter ± 5 adjustment on both eyepieces
• Interpupillary distance from 55 to 75 mm
• Photo ports for one or two cameras
CENTRAL ZOOM UNIT
1:6.3 for total magnifications from 8 to 50x
COMMON MAIN OBJECTIVE
• Standard configurations are supplied with a 1x plan apochromatic Common Main Objective, working distance 78 mm.
• Other plan apochromatic Common Main Objectives 0.5x (working distance 126 mm) and 2x (working distance 33 mm) are also available.
• All optics have an anti-reflection coating for maximum light throughput and are anti-fungus treated
STAND
• Large ergonomic stand with ø 100 mm object plate and two object clamps
• Coaxial coarse and fine adjustment
ILLUMINATION of standard DZ.5040 STAND
• Transmitted and incident 3 W LED illuminations with a built-in 100-240 V power supply
• Both illuminators can be used simultaneously and the light intensities can be adjusted separately
PACKAGE CONTENT
• Supplied with power cord, dust cover, a spare fuse and user manual.
• All packed in a polystyrene box
| Item no. | WL74714 |
| Model | DZ.1600 |
| Manufacturer | EUROMEX |
| Manufacturer article no. | DZ.1600 |
| Length | 440 mm |
| Width | 390 mm |
| Height | 680 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | white |
| Incl. battery | no |
| GPSR manufacturer data | Euromex Microscopen bv Papenkamp 20 NL-6836 Bd Arnheim www.euromex.com |