Cobra® XL pipe and water pump pliers with plastic coating, gray, atramentized, 400 mm (SB card/blister)
Larger gripping range but much lighter weight than comparable pipe wrenches. Quick adjustment at the touch of a button directly on the workpiece, no unintentional slipping of the joint. Fine adjustment for optimum adaptation to different workpiece sizes and hand-friendly grip position. Self-clamping on pipes and nuts: no slipping on the workpiece, effort-saving work. Gripping surfaces with specially hardened teeth, hardness of teeth approx. 61 HRC: permanently secure gripping due to high wear resistance. Through-hole joint: high stability due to double guide. Clamp protection prevents crushing injuries. SB card/blister.
| Item no. | WL80872 |
| Model | 87 01 400 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 87 01 400 SB |
| Length | 449 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 22 mm |
| Length with packaging | 450 mm |
| Width with packaging | 140 mm |
| Height with packaging | 110 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 1.251 kg |
| VDE | no |
| Joint design | Through-hole joint |
| ESD compliant | no |
| Isolated | no |
| Tool length | 400 mm |
| Grip (expression) | Plastic cover |
| Capacity | Pipes: 90 mm / 3 1/2 in |
| Type of pliers | water pump pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |