Polarized LED ring light illumination, 16 LEDs
Ring illumination with 360° rotatable analyzer with 5° steps for precise alignment of the polarization filter. The 16 very high power LEDs provide remarkable light intensity. This advanced illumination system ensures that your patterns are shown to their best advantage. For crystal clear images and the exploration of complex details with unsurpassed precision. Long service life and low energy consumption. The light intensity can be adjusted directly on the illumination
| Item no. | WL81215 |
| Manufacturer | EUROMEX |
| Manufacturer article no. | LE.1975 |
| Length | 90.2 mm |
| Width | 90.2 mm |
| Height | 33 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | black |
| Diameter | 66 mm |
| Incl. battery | no |
| Light source | LED |
| Inner diameter | 35 mm |
| Outer diameter | 90.2 mm |
| Luminous flux | 345 lm |
| Number of LEDs | 16 |
| Dimmable | yes |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | Euromex Microscopen bv Papenkamp 20 NL-6836 Bd Arnheim www.euromex.com |