Backpack with non-slip hard base (empty)
• Backpack for electricians
• Ideal for professionals
• For safe transportation and clear storage of a variety of tools
• Large capacity with many inside and outside pockets
• Extra compartment on the back for laptops, tablets, etc.
• Made from 1680D+600D polyester
• 100% waterproof and non-slip hard plastic base
• Handles for easy carrying
• Metal zippers
• Maximum load capacity 20 kg
• Ideal for professionals
• For safe transportation and clear storage of a variety of tools
• Large capacity with many inside and outside pockets
• Extra compartment on the back for laptops, tablets, etc.
• Made from 1680D+600D polyester
• 100% waterproof and non-slip hard plastic base
• Handles for easy carrying
• Metal zippers
• Maximum load capacity 20 kg
| Item no. | WL83611 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | 4750FB8 |
| Length | 190 mm |
| Width | 335 mm |
| Height | 560 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 2.6 kg |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |