TORX® bit socket set, with 3/8" drive, with holding function, 6-piece
Bit socket with 3/8" drive and holding function for particularly convenient screwing with reduced risk of screw loss when feeding to the workpiece. With Take it easy tool finder with color coding according to size - for finding the required tool quickly and easily.
• Bit sockets with holding function for TORX® screws
• The holding function holds screws securely on the tool
• With Take it easy tool finder: color coding according to size
• Knurling at the rear end of the socket for a good grip when used by hand
• Chrome vanadium, matt chrome-plated
• Bit sockets with holding function for TORX® screws
• The holding function holds screws securely on the tool
• With Take it easy tool finder: color coding according to size
• Knurling at the rear end of the socket for a good grip when used by hand
• Chrome vanadium, matt chrome-plated
| Item no. | WL87912 |
| Model | 8767 B TORX® HF 1 Zyklop |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05003185001 |
| Length | 155 mm |
| Width | 130 mm |
| Height | 50 mm |
| Length with packaging | 155 mm |
| Width with packaging | 130 mm |
| Height with packaging | 50 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 6-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |