Bit-Check 6 V Universal 1, 6-piece
6 50 mm long Wera bits clearly arranged in a very small space in the practical Bit-Check. High-quality bits for square-head screws with holding function. The clamping force resulting from the surface pressure between the drive tip and the screw profile holds the screws securely on the tool. Tough and hard, for universal use. 1/4" hexagon, suitable for DIN ISO 1173-F 6.3 holders.
• Set-up, multi-component bit check
• Tough-hard bits, for universal use
• Bits with clamping function for square-head screws
• 1/4" hexagon, suitable for DIN ISO 1173-F 6.3 holders
• Plastic of the bit check guarantees high robustness and long service life
• Set-up, multi-component bit check
• Tough-hard bits, for universal use
• Bits with clamping function for square-head screws
• 1/4" hexagon, suitable for DIN ISO 1173-F 6.3 holders
• Plastic of the bit check guarantees high robustness and long service life
| Item no. | WL89599 |
| Model | Bit-Check 6 V Universal 1 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05056478001 |
| Length | 70 mm |
| Width | 65 mm |
| Height | 12 mm |
| Length with packaging | 331 mm |
| Width with packaging | 145 mm |
| Height with packaging | 72 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 6-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |