Bit-Check 30 Metal 1, 30-piece
Robust bit check from Wera. Bit checks provide a quick overview of the available tools. Bits that are not needed are simply put back into the assortment and do not get lost. Easy to transport, e.g. in a shirt pocket. Includes universal holder with strong permanent magnet for holding bits with 1/4" external hexagon drive. For mounting in the screwdriver or for use in the chuck of the electronic drill. Adjustable, multi-component bit check for a permanently secure bit fit.
• Hex-Plus makes hexagon socket screws last longer
• The stand-up bit checks impress with their functionality in the smallest of spaces
• Especially for metal applications
• Tough bits, for universal use
• Universal holder with stainless steel sleeve
• Hex-Plus makes hexagon socket screws last longer
• The stand-up bit checks impress with their functionality in the smallest of spaces
• Especially for metal applications
• Tough bits, for universal use
• Universal holder with stainless steel sleeve
| Item no. | WL89669 |
| Model | Bit-Check 30 Metal 1 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05057434001 |
| Length | 135 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 20 mm |
| Length with packaging | 331 mm |
| Width with packaging | 145 mm |
| Height with packaging | 72 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 30-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |