Foam insert KNIPEX pliers set 1, 3-piece
Durable foam insert; 2-colored for quick identification of missing parts; suitable for the Tool Rebel workshop trolley; equipped with 1 pair of KNIPEX combination pliers, 1 pair of KNIPEX Cobra® high-tech water pump pliers and 1 pair of KNIPEX Kraft diagonal cutters.
• Durable foam insert, each tool has its own fixed place; 2-colored, the absence of tools is quickly noticed
• High-quality, durable foam insert without chemical vapors
• Optimum fit for the best possible removal of tools from the foam insert
• Water and oil-repellent, easy-care and easy to clean
• Protects the tool from dirt and impact
• Durable foam insert, each tool has its own fixed place; 2-colored, the absence of tools is quickly noticed
• High-quality, durable foam insert without chemical vapors
• Optimum fit for the best possible removal of tools from the foam insert
• Water and oil-repellent, easy-care and easy to clean
• Protects the tool from dirt and impact
| Item no. | WL91101 |
| Model | 9780 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05150180001 |
| Length | 405 mm |
| Width | 185 mm |
| Height | 55 mm |
| Length with packaging | 405 mm |
| Width with packaging | 185 mm |
| Height with packaging | 55 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 3-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |