Soldering tip 5 x 1.7 mm, C250436E
Suitable for large solder joints with high power requirements.
This cartridge has been developed with a thicker solder layer, making this tip ideal for demanding and repetitive work in series production. A thicker solder layer reduces thermal efficiency.
C250 cartridges have been specially developed for use with the ALE250 automatic soldering iron and the AP250 manual soldering iron. These tools dispense precise amounts and allow soldering with one hand.
These cartridges can be aligned using the anti-twist device integrated into the tool.
Thanks to intelligent heat management, they last five times longer than other brands.
This cartridge has been developed with a thicker solder layer, making this tip ideal for demanding and repetitive work in series production. A thicker solder layer reduces thermal efficiency.
C250 cartridges have been specially developed for use with the ALE250 automatic soldering iron and the AP250 manual soldering iron. These tools dispense precise amounts and allow soldering with one hand.
These cartridges can be aligned using the anti-twist device integrated into the tool.
Thanks to intelligent heat management, they last five times longer than other brands.
| Item no. | WL92596 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | C250436E |
| Length | 127 mm |
| Width | 31 mm |
| Height | 31 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Product series | C250 |
| Shape of soldering tip | chisel shaped |
| Tip length | 7.3 mm |
| Tip width | 5 mm |
| Tip thickness | 1.7 mm |
| Matching accessories | AP250, ALE250 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |