Weller Xcelite Teflon® replacement blade for SAS32120 wire stripper
The Weller® Xcelite® Teflon® replacement blade for the SAS32120 wire stripper is suitable for stripping Teflon® insulation from 28-12 AWG.
• The set includes pocket clip screwdrivers for slotted screws and Phillips® cross-head screws
• Blade made of AISI 6150 chrome vanadium steel
• Moulded, firm handle
• Practical vinyl carrying case
• The set includes pocket clip screwdrivers for slotted screws and Phillips® cross-head screws
• Blade made of AISI 6150 chrome vanadium steel
• Moulded, firm handle
• Practical vinyl carrying case
| Item no. | WL92972 |
| Manufacturer | WELLER |
| Manufacturer article no. | SAS3210TRB |
| Length with packaging | 53.34 mm |
| Width with packaging | 50.8 mm |
| Height with packaging | 50.8 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Straße 2 DE-74354 Besigheim www.weller-tools.com |